ETHICS PROJECT KICK OFF AND STUDY VISIT
On May 2-5, 2023 a Kick off and Study Visit was co-organized by Ilia State University and hosted by Charles University Prague within the frames of the European Commission Erasmus + CBHE Programme Structural Reform project Responsible Conduct of Research – Research Integrity and Ethics in Georgian Universities (ETHICS).
Participants of the event included representatives of 4 EU partner institutions, representatives of 10 Georgian universities and also 3 non-university partners (Ministry of Education and Science, National Center for Educational Quality Enhancement and Shota Rustaveli National Science Foundation).
The aim of the meeting was review of ETHICS project timeline, goals and roles of the partners as well as introduction of EU Guidelines for Project Administration and New Requirements of the agency for financial management. The four-day working programme consisted of project meetings, lectures and study visit. Best practices and recommendations in academic integrity and research ethics were presented by researchers and academics from Charles University, Masaryk University, VUMC and ENAI within the study visit programme.